Munka- , tűz- és környezetvédelem

Minden, különösen a modern ipari társadalmakban különleges fontossággal bír a rendelkezésre álló javak, termelési tényezők védelme.
A földért és a természeti erőforrásokért (ásványkincs, energiaforrások, termőföld, élővilág stb.) a környezetvédelem felel, míg a dolgozó emberről, egészségéről, munkaképességének megőrzéséről a munkavédelem gondoskodik.
A tűzvédelem fő szerepe a tűzmegelőzés és az emberi élet védelme.

Elérhetőségek

Telefonszámunk:
+36 30 394 0008

Címünk:
9064 Vámosszabadi,
Sármány sétány 20. Fsz 3.

Email:
info@kovacsmunkavedelem.hu

Munkavédelem

A munkavédelem törvényi előírásokon alapszik, betartása minden munkavállaló és munkáltató kötelezettsége.

  • Tudja Ön, hogy milyen munkabiztonsági és munka-egészségügyi előírások vonatkoznak vállalkozására?
  • Tudta, hogy már egy alkalmazottnál is kockázatértékelést kell készíteni? 

Munkavédelmi szolgáltatásaink

A szabályzat célja a törvényekben, rendeletekben meghatározott munkavédelmi szabályok egységbe foglalása.

Bár a Munkavédelmi Szabályzat elkészítése nem előírás, azonban bizonyos dokumentációk megléte kötelező. Ezeket az iratokat egyenként ellenőrzi a munkavédelmi hatóság, és a dokumentumok hiányossága esetén bírságot szab ki.

Szabályzat kötelező dokumentumai:

  • Egyéni védőeszköz juttatási rend
  • Orvosi alkalmassági vizsgálatok rendje
  • Egységes és átfogó megelőzési stratégia
  • Részletes oktatási tematika
  • Használt nyomtatványok

Az oktatás – egy a munkavédelmi, tűzvédelmi szakember által összeállított – tematika alapján valósul meg, amely tematika tartalmazza a szükséges ismereteket, mely birtokában a dolgozó munkába állhat. Az oktatást követően a dolgozók készen állnak a biztonságot és egészséget nem veszélyeztető munkavégzésre.

A munkáltatónak rendelkeznie kell kockázatértékeléssel. A kockázatértékelés egy olyan összetett dokumentum, amelyben a munkáltató létesítményeit, a bennük dolgozó munkavállalókat, a munkagépeket, berendezéseket, a munkavállalókat érő terheléseket és a munkahelyek kialakítását együttesem vizsgálja.

A vizsgálatot követően a munkavédelmi szakember meghatározza a hibákat, hiányosságokat illetve megoldásokat javasol a szükséges teendőkre. Egy alaposan elkészített munkahelyi kockázatértékelés garancia lehet az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés kialakítására és fenntartására.

A munkáltató egyéni védőeszközöket, védőfelszereléseket juttat a dolgozói számára, hogy biztosítani tudja az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeit. A munkavédelmi törvény értelmében a munkáltatónak ki kell alakítani egy egyéni védőeszköz juttatási rendet, melyben nem elég az eszközöket meghatározni, hanem használatukat oktatni kell és meg kell követelni viselésüket.

A rend kialakítása során a munkáltató figyelembe veszi, hogy a kollektív védőeszközök elsőbbséget élveznek az egyénileg hordható eszközökkel szemben.

Orvosi alkalmassági rend olyan dokumentum, amelyben megtalálható mely munkavállalónak mikor esedékes a munkaköri orvosi vizsgálat. Munkaköri orvosi alkalmassági vizsgálaton minden munkavállalónak részt kell vennie munkába álláskor, ezt követően meghatározott időnként meg kell ismételni.

A kémiai kockázatértékelés a munkahelyen, munkavégzés közben használt veszélyes és nem veszélyes készítmények, anyagok használatára vonatkozik. A kémiai kockázatértékeléshez feltétlenül szükséges a használt anyagok neve és a hozzájuk tartozó aktuális jogszabálynak megfelelő biztonságtechnika adatlap megléte.

Az 5/1993. (XII.26.) MüM rendelet pontosan meghatározza a veszélyesnek minősülő munkaeszközök jegyzékét, ezen eszközöket munkavédelmi szempontból üzembe kell helyezni. Ilyen munkaeszköz például: körfűrész, gyalugép, szalagfűrész, műanyag-feldolgozó, fröccsöntőgép.

A munka- és úti balesetet nyilván kell tartani, dokumentálni és azokat a baleseteket, amelyek munkaképtelenséggel járnak, ki kell vizsgálni majd a jegyzőkönyvet továbbítani az illetékes hatóság felé.

A munkabaleset kivizsgálása munkavédelmi szaktevékenység, ezért minden esetben megfelelő végzettségű személy feladata.

A Munkavédelmi Törvény értelmében bizonyos feladatokat, munkabiztonsági szaktevékenységet csak munkavédelmi képesítéssel rendelkező szakember végezhet el, illetve 10 fő feletti cégeknél kötelezően kell munkavédelmi szakembert alkalmazni vagy megbízni.

Munkavédelmi képesítést igénylő főbb feladatok:

  • Kockázatértékelés elkészítése
  • Egyéni védőeszköz juttatási rendjének elkészítése
  • Munkaeszközök üzembe helyezési eljárása
  • Munkabaleset kivizsgálása

A munkavédelmi üzembe helyezést a Munkavédelmi Törvény írja elő veszélyes gépek, illetve technológia esetén.

Leggyakrabban a veszélyes gépeket kell üzembe helyezni, melyet megelőzi az úgynevezett munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat, ami tulajdonképpen a munkavédelmi üzembe helyezés feltétele.

Munkavédelmi eszközök széleskörű beszerzése az elsősegély nyújtó helyet jelző táblától, a védőeszközökön át a padlójelölésekig.

Keressen fel minket, hogy teljes képet adjunk vállalkozása munkavédelmi helyzetéről.

Kovács Réka

Munkavédelmi szakmérnök, környezetmérnök, tűzvédelmi előadó