ISO Rendszerek

Mik azok az ISO szabványok?

Az ISO szabványok a vállalatokon és szervezeteken belüli irányítási rendszer részét képezik.

Ezek határozzák meg a követelményeket és folyamatokat, keretet adnak egy olyan irányítási rendszer létrehozásához, amely a különböző területeken szükséges ellenőrzések és követelmények kezelésére szolgál.

International Organization of Standardization

A Nemzetközi Szabványügyi Szervezet egyik célkitűzése, hogy egységesítse az ipari szabványokat. Az 1947-ben alakult szervezetben országunkat 1995 óta a Magyar Szabványügyi Testület képviseli. Az ISO szabványokat legfontosabb céljaként azt fogalmazták meg, hogy összhangot teremtsenek a világszerte működő vállalatok között, elősegítve ezzel az együttműködést és a kereskedelem fellendülését.

A tanúsítás – illetve a tanúsítvány megszerzése – önkéntes, nem kötelező. A szabványok nagyon elterjedtek, statisztikák, mérhető számadatok bizonyítják, pozitív hatásukat a vállalatokra, illetve vevőikre nézve. Az élet szinte minden területét lefedik az említett keretrendszerek, a nemzetközi szervezet több mint 14000 szabványt adott ki, amelyek közül legszélesebb körben az ISO 9001 és az ISO 14001 terjedt el, de nem sokkal maradt le az ISO 45001 sem.

Az ISO 9001 bevezetése

Miért érdemes az ISO 9001-et bevezetnie?

Mit érdemes még tudni az ISO 9001-ről?

A minőségirányítási rendszer (MIR) követelményeit az MSZ EN ISO 9001:2015 követelmény szabvány tartalmazza.

A 9001 szabvány a minőségügyi rendszerre, annak dokumentálására, működtetésére vonatkozó követelményeket rögzíti. E szabvány alapján tanúsítható a rendszer.

Az ISO 9001-es minőségirányítási rendszer a gazdasági szektor minden területén a legszélesebb körben elterjedtebb szabvány.

Manapság egyre nagyobb hangsúlyt kap a színvonal. Ennek elsősorban a piaci kereslet és kínálat folyamatos bővülése, a számtalan új, de azonos funkciójú termék és szolgáltatás megjelenése, a választás lehetősége az oka.

Az ISO 9001-es szabvány egy szervezet azon folyamatait szabályozza, melyeket célszerű felügyelet alatt tartani, ezzel biztosítva, hogy mindig a legmagasabb szintet lehessen nyújtani.

Az ISO 14001 bevezetése

Miért érdemes az ISO 14001-et bevezetnie?

Mit érdemes még tudni az ISO 14001 rendszerről?

Az ISO 14001 környezetirányítási rendszer feladata a környezetvédelem jelentőségének hangsúlyozása, a természeti erőforrások megóvása, a szennyezések és kockázatok csökkentése, a munkavállalók és a környéken élők egészségének megőrzése. Az ISO 14001 szabvány általános jellegű, tehát széles körben, bármely iparágban hatékonyan alkalmazható.

Az ISO 14001 irányítási rendszer feladata, hogy értékeli és irányítja a gyártó/szolgáltató szervezetek által kibocsátott termék, szolgáltatás, vagy belső munkafolyamatainak a környezetre gyakorolt káros hatásait, valamint folyamatosan javítja a környezettel való harmonizálás és a szervezetre vonatkozó törvényi előírásoknak való megfelelés színvonalát.

Az MSZ ISO 45001 bevezetése

Miért érdemes az MSZ ISO 45001-et bevezetnie?

Mit érdemes még tudni a MEBIR-ről?

Magyarországon kötelező érvényű előírások vannak érvényben a munkavédelem, az egészségvédelem, a munkahelyi kockázatelemzés és a tűzvédelem területén egyaránt. 

Egy baleset elkerülése számottevően kevesebb ráfordítással jár, mint az okozott károk helyreállítása, a személyi sérülésekből eredő költségek, nem beszélve az emberi egészségről fontosságáról.

Ezeket a problémákat fogja össze és kezeli a MEBIR (MSZ ISO 45001:2018) és segít abban, hogy a vállalat vezetésének teljes rálátása legyen a folyamatokban rejlő veszélyekről és azok ellen tett intézkedésekről, valamint ezek hatékonyságáról.

Az egészséges, jó közérzetű, minden veszélyre felkészített és azok elhárítására kiképzett munkaerő sokkal jobb teljesítményt nyújt, ezáltal a vállalat teljesítménye is nő, és kiegyensúlyozottabbá válik. A munkahelyi balesetek száma kimutatottan csökken, nem beszélve a bírságokról, amelyek akkor is gyakoriak, ha egy vállalat mindent megtesz a szabályok betartásáért, mert a szabályozások összefogása nélkül nehéz eligazodni köztük.

A MEBIR (MSZ ISO 45001:2018) egy összevont és áttekinthető megoldást nyújt a munkahelyi egészségvédelem, és a munkabiztonság területén a vállalat minden folyamatában.

Ha szeretné, hogy cége is ilyen pozitív változásokon essen át, kérje ajánlatunkat ISO 45001 rendszer kiépítésére.